Jaký mechanismus vybrat u kancelářské židle?

Výškově nastavitelné kancelářské židle a křesla mají obvykle tři základní mechanismy: synchronní, asynchronní a houpací. Pokud pracujete a sedíte na židli denně více jak 8 hodin, je vhodný výběr židle se synchronním nebo asynchronním mechanismem, které zaručují ergonomické sezení. Při sedavém zaměstnání doporučujeme vybrat kancelářskou židli s nastavitelnými područkami, podhlavníkem případně i s bederní opěrkou.

Synchronní ergonomický mechanismus zajišťuje změnu polohy sedáku i opěráku zároveň. Sedák a opěrák můžete zafixovat v různých polohách pro vyhovující úhel opírání zad. Tuhost opěradla nastavíte sílou protiváhy podle své hmotnosti a zabezpečíte tak opěrák proti nečekanému zhoupnutí.  Bez aretace opěradla dochází k volnému pohybu, kdy opěrák kopíruje pohyb zad a sedák se součinně naklání.Tento mechanismus je vodný pro sedavá zaměstnání. U kancelářských židlí s tímto mechanismem je obvykle možnost doplnění o ergonomické područky, podhlavník či bederní opěrku,

Asynchronní mechanismus umožňuje upravit sklon opěráku i sedáku nezávisle na sobě, obvykle s výškovým nastavením sedáku i opěráku. Typickým znakem jsou tři ovládací páčky: jedna pro celkovou výšku židle, druhá pro naklopení sedáku a třetí pro nastavení sklonu opěráku. Tento typ židle nabízí různé varianty nastavení. Stejně jako u synchronního mechanismu je možné nastavení síly protiváhy pro zabezpečení opěráku nebo použití bez aretace.

Houpací mechanismus je typický zejména pro kancelářská křesla, která mají obvykle sedací část spojenou s opěrákem. U houpacího mechanismu je také možnost nastavení tuhosti mechaniky dle hmotnosti uživatele. Doporučujeme pro občasné sezení, které trvá méně než 5 hodin.